Dziękujemy za odwiedzenie strony Stowarzyszenia CZYSTA OKOLICA! Zapraszamy do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronie i przyłączenia się do naszego ruchu. Czekamy na możliwość dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, aby podnieść jakość środowiska naturalnego i aby pomóc Ci włączyć się w działania na rzecz jego ochrony.


Informujemy, że w dniu 14.02.2015r (sobota) o godz. 16.00

w siedzibie Stowarzyszenia odbędzie się

Walne Zebranie członków Stowarzyszenia CZYSTA OKOLICA.

Na zebraniu zostanie wybrany nowy skład Zarządu i osób funkcyjnych Stowarzyszenia.

Serdecznie zapraszamy

 

Zarząd

 


 

Najwyższa Izba Kontroli o elektrowniach wiatrowych

(26 lipca 2014)

NIK negatywnie ocenia proces powstawania lądowych farm wiatrowych w Polsce. Władze gmin decydowały o lokalizacji farm wiatrowych ignorując społeczne sprzeciwy. Budową wielu elektrowni wiatrowych zainteresowane były pełniące funkcje lub zatrudnione w gminach osoby, na których ziemi farmy powstały. Zgody lokalnych władz na lokalizację elektrowni wiatrowych zostały w większości przypadków uzależnione od przekazania na rzecz gminy darowizn przez firmy budujące elektrownie lub sfinansowania przez nie dokumentacji planistycznej.NIK uważa, że proces powstawania farm przebiegał często w warunkach zagrożenia konfliktem interesów, brakiem przejrzystości i korupcją. Niedookreślone dla tego rodzaju działalności gospodarczej prawodawstwo, a także niejednolita doktryna i orzecznictwo, nie gwarantowały w dostatecznym stopniu lokalizowania i budowy elektrowni wiatrowych w sposób bezpieczny dla środowiska i zarazem ograniczający uciążliwość farm dla osób zamieszkałych w ich sąsiedztwie.

Pełna informacja: nik.gov.pl

Wiadomości:


W dniu 17.06.2014r z inicjatywy Prezesa Firmy Pini Polonia Sp. z o.o. doszło do spotkania z przedstawicielami Zarządu Stowarzyszenia CZYSTA OKOLICA. Spotkanie to odbyło się w świetlicy Kompleksu Terapeutyczno-Integracyjnego "Wspólny Dom". W trakcie spotkania poruszone zostały najistotniejsze kwestie środowiskowe związane z funkcjonowaniem zakładu oraz największe bolączki dotykające mieszkańców zamieszkujących okoliczne tereny. Przedstawione problemy spotkały się z pełnym zrozumieniem ze strony Prezesa firmy i w celu ustalenia szczegółów sposobów działania mających w jak największym stopniu zniwelować istniejące problemy zorganizowane zostało kolejne spotkanie,  które odbyło się w dniu 25.06.2014r.

 

Czytaj dalej...

 


Konkurs WSPÓLNE ZNACZY NASZE rozstrzygnięty.

WSPÓLNE ZNACZY NASZE - KONKURS

Stowarzyszenie Czysta Okolica oraz Stowarzyszenie Kutno Plus byli organizatorami akcji pod hasłem WSPÓLNE ZNACZY NASZE czyli wspólnego sprzątania Kutna oraz konkursu ekologicznego.
5 czerwca w Światowy Dzień Ochrony Środowiska uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 posprzątali park w centrum Kutna i jego okolice.
Z kolei wczoraj na Kutnowskim Forum Inicjatyw Pozarządowych organizatorzy konkursu rozstrzygnęli go publicznie.


Spośród przesłanych na adres Stowarzyszenia odpowiedzi wpłynęły cztery poprawne.
 
 

 


KONKURS

WSPÓLNE ZNACZY NASZE - KONKURS

 

Czytaj więcej...


 

NIE WYRZUCAJ MNIE !!!

 

PORZUCANIE ZWIERZĄT

 

Zbliżają się wakacje, czas wyjazdów i odpoczynku. Jednak wakacje są jednocześnie najgorszym okresem dla wielu zwierząt, które w letnich miesiącach są najczęściej porzucane i krzywdzone.

To właśnie w okresie letnim, kiedy wiele osób wyjeżdża na wczasy liczba porzuconych zwierząt drastycznie wzrasta.

 

Powodem takiego zjawiska jest przede wszystkim lekkomyślność ludzi, którzy przygarniając pod swój dach zwierzę nie zastanawiają się co zrobią z nim kiedy będą chcieli wyjechać na wakacje. Kiedy natomiast nadchodzi czas przygotowywania planów wyjazdowych wiele osób zapomina o swoich zwierzętach i podejmuje nieludzką decyzję o ich porzuceniu, czasami poprzez wyrzucenie go z jadącego samochodu, czasem przez wyrzucenie do kontenera na śmieci, a niejednokrotnie przez przywiązanie do drzewa w lesie lub zostawieniu go samemu na posesji bez dostępu do wody i pożywienia.

W tym miejscu pojawia się pytanie – dlaczego wiele osób podejmuję decyzję o porzuceniu zwierzęcia, skoro istnieją alternatywne metody rozwiązania tego problemu, poprzez np. pozostawienie zwierzęcia pod opieką rodziny lub przyjaciół, oddanie go do hotelu dla zwierząt, zatrudnienie profesjonalnego opiekuna zwierzęcia (tzw. petsittera) czy nawet zabranie zwierzęcia ze sobą w podróż. Należy pamiętać, że obecnie wiele hoteli i ośrodków wypoczynkowych chętnie przyjmuje gości ze zwierzętami, niektóre z nich oferują nawet specjalne menu dla zwierzęcia lub inne wygody.

Zastanawiające jest również to, jak osoba, która porzuciła swojego zwierzę, swojego przyjaciela może normalnie funkcjonować, wyjechać i żyć jakby nic się nie stało wiedząc, że być może zwierzę to zostało już potrącone przez samochód, leży w rowie umierając z głodu i wycieńczenia, a w najlepszym przypadku trafiło do przepełnionego schroniska.

Porzucony pies jest zazwyczaj zdezorientowany. Zwierzę tęskni za swoim właścicielem, nie rozumiejąc tego, że ten go już nie chcę i czekając na powrót swojego Pana lub swojej Pani w miejscu porzucenia. Niestety wielokrotnie takie oczekiwanie lub przeciwnie, desperackie szukanie swojego właściciela kończy się dla zwierzęcia tragicznie. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie przechodzić obojętnie obok takich zdarzeń.

Jeżeli widzisz:

- jak ktoś porzuca zwierzę (wyjeżdża na wakacje pozostawiając je bez opieki, przywiązuje do drzewa, wyrzuca z samochodu itd.);

- błąkające się zwierzę, które wygląda na zagubione i zdezorientowane;

- inne przypadki, w których zwierzęciu dzieje się krzywda (bicie, głodzenie, trzymanie na krótkiej uwięzi itd.)

Zawiadom: Policję, straż miejską (gminną), Inspekcję Weterynaryjną, organizacje prozwierzęce lub schronisko dla zwierząt. W przypadku, gdy w zdarzeniu udział brał pojazd np. zwierzę zostało wyrzucone z samochodu lub sprawca zdarzenia wsiada do samochodu, spisz numery rejestracyjne pojazdu.

Pamiętaj! Zwierzę jest istotą czującą. Ono samo się nie obroni. Zgłaszając popełnienie przestępstwa Policji czy też Straży Miejskiej (Gminnej) możesz czuć się bezpiecznie. Żadna z tych instytucji nie ma prawa udostępnienia twoich danych osobom postronnym. Przypadku złego traktowania zwierząt możesz zgłosić wskazanym służbom również w sposób anonimowy, nie mniej należy pamiętać, że takie zgłoszenia rozpatrywane są zazwyczaj w drugiej kolejności.

Jeżeli widzisz porzucone zwierzę lub podejrzewam, że dane zwierzę mogło paść ofiarą takiego przestępstwa, powiadom wskazane wyżej służby (schronisko dla zwierząt, Policję, straż miejską/gminną itd.). Nie zbliżaj się do takie zwierzęcia Jeżeli zwierzę wymaga na zdezorientowane lub wystraszone, nie podchodź do niego. Zwierzę w wyniku strachu i dezorientacji może zachowywać się w nieprzewidywalny sposób. Jeśli natomiast stwierdzisz, iż uda Ci się bezpiecznie podejść do zwierzęcia, możesz to zrobić, aby sprawdzić czy nie posiada ono adresatki z danymi właściciela. Nie możesz jednak zapominać, że niezależnie od sytuacji w pierwszej kolejności należy zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Porzucenie zwierzęcia jest karalne! Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt, czyn taki stanowi przestępstwo zagrożone grzywną, karą ograniczona albo pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto wobec sprawcy uznanego za winnego popełnienia takiego czynu, Sąd orzec może nawiązkę w wysokości do 100 000 zł. 

Oprócz porzucania zwierzęcia problemem, który nasila się w okresie wakacyjnym są również często potrącenia zwierząt. Przepisy zobowiązują kierowcę pojazdu, który potrącił zwierzę do zapewnienia mu stosownej pomocy lub powiadomienia Policji, straży miejskiej (gminnej), lekarza weterynarii lub organizacji prozwierzęcej itp. W przypadku niedostosowania się kierowcy do powyższego nakazu, popełnia on wykroczenie zagrożone grzywną lub karą aresztu.

Dlatego, jeżeli jesteś świadkiem potrącenia zwierzęcia zapisz numery rejestracyjne pojazdu, a następnie powiadom o tym fakcie Policję. Zawiadom również lekarza weterynarii lub właściwy urząd gminy i poproś o przyjazd i udzielenie pomocy zwierzęciu.

Zabronione jest również pozostawianie zwierząt w zamkniętych samochodach w trakcie upałów. Podczas, gdy na zewnątrz panuje temperatura +30°C, w pojeździe temperatura dochodzić może nawet do ok. 90°C. Dlatego widząc zwierzę zamknięte w samochodzie w trakcie upału nawet, jeżeli właściciel uchylił szybę, zawiadom Policję, straż miejską (gminną) lub organizację zajmującą się ochroną zwierząt. 

 

Autor: Patryk Łuczyński

20.06.2013